נגיש
top of page
  • ayeletyy

מאמן? קואוצ'ר? מנטור? יועץ? פסיכולוג?

"אני באה אלייך כי אני לא רוצה ללכת לפסיכולוג שהתהליך אצלו יכול לקחת שנים, חשוב לי שנחקור את הקשר שלי עם אמא שלי ואיך הוא השפיע עלי."

"אני רוצה שתגידי לי בדיוק מה לעשות - את מאמנת עם שפע של ניסיון."


יש מגוון שיטות יעוץ, טיפול ואימון שרובן מסייעות לך להבין טוב יותר את עצמך, את בחירותייך ולשנות את איכות חייך. ההבחנה שאני עושה היא ברמה העקרונית ולא מתייחסת לשיטות ספציפיות. בנוסף, בכל מערכת יחסים שנוצרת יש צורך בהסכם סודיות בכתב או בע"פ, כלומר: הבנה בהירה וברורה שמדובר ביחסי אמון עם שמירה על סודיות של התהליך ופרטי הנועצ.ת / המתאמנ.ת / המטופל.ת.


מי המומחה? אצל מי נמצא הידע לגבייך?

מאמן ופסיכולוג: הידע אצלך, את המומחית לחייך ויודעת מה עברת וחווית במהלך הזמן.

יועץ / מנטור: הידע אצלו. הוא מומחה בתחומו.


מה ההכשרה? ההתמחות? ההסמכה?

פסיכולוג: הכשרה והסמכה של פסיכולוג אורכת כשבע שנים ולעיתים יותר. פסיכולוג טוב לומד כל הזמן ומעשיר את הידע והכלים ולעיתים ביותר מגישה טיפולית אחת.

יועץ / מנטור: אין חובת הכשרה. מנטור הוא אדם שהצליח בתחומו. ביעוץ קריירה קיימים קורסים קצרי טווח שנותנים כלים.

מאמן: הכשרה אורכת כשנה וחצי. קיימת הסמכה של לשכת המאמנים בישראל ויש גם הסמכה בינלאומית של פדרציית האימון ICF שלעיתים אורכת שנה נוספת. לא כל המאמנים עוברים הכשרה מסודרת ומתוכם לא כולם מוסמכים ע"י לשכת המאמנים בישראל. מתוכם עשרות בודדות גם מוסמכים ברמה בינלאומית. מאמן טוב לומד כל הזמן ומעשיר את הידע והכלים ברשותו וגם דואג לקדם את רמת ההכשרה שלו שלוקחת שנים נוספות וכוללת ניסיון מעשי, למידה ומבחני הסמכה.


מה בודקים? מה עושים אצלו?

פסיכולוג: בודק, חוקר, מתמקד ועובד איתך בעיקר בעבר שלך, בבעיות, בסיבות ובשורש לדברים (התנהגויות, רגשות, אירועים, מערכות יחסים, דמויות מרכזיות בחיים) על ידי דיבור, חשיבה ותובנות שלך.

יועץ / מנטור: מייעץ לך על הצעדים שעלייך לעשות עכשיו, כדי להגיע לפתרון מיידי. הוא נותן עצות ומכוון מניסיונו האישי מהמקום שהוא כבר הגיע אליו ונמצא בו.

מאמן: מסייע ומאפשר לך להפוך לאדם ו/או לאישה שאת רוצה להיות ולהשיג תוצאה רצויה מתוך עשייה שלך (יש משימות שניתנות בין מפגש למפגש). הוא עובד וחוקר איתך את העתיד המיטבי שלך ועבורך (קריירה, לימודים, זוגיות כולל התנהגויות, רגשות, מצבים, מע' יחסים) כולל הצעדים והדרך לגשר על הפער בין המצוי לרצוי עבורך בתחום שבחרת לעבוד עליו על ידי דיבור, חשיבה, עשייה ותובנות שלך.


במה מתמקדים?

פסיכולוג: המיקוד בבעיות ובחקירה שלהן.

יועץ/מנטור: המיקוד בפתרונות מידיים ובניסיון שהמנטור מביא בתחומו.

מאמן: המיקוד במטרה ובשינוי שלך בשפה של חוזקות וכוחות כולל בניה של אסטרטגיה להתגברות על מכשולים.


מה אני מקבלת?

פסיכולוג: את מקבלת יותר הבנה לגבי מי שאת. את מגיעה לשורש העניין. את מגדילה את המודעות שלך ע"י חקירה, בדיקה וכניסה למעמקי העצמי, הנפש, התת מודע שלך, הרגשות, ההתנהגות.

יועץ/מנטור: את מקבלת יותר הבנה לגבי הידע שחסר לך, כך שאת מקבלת עוד ידע, רעיונות ומגוון בתחום ספציפי.

מאמן: את מקבלת יותר הבנה לגבי מי שאת, החוזקות והערכים שלך, האתגרים והתוצאות שאת מייחלת להן כולל הדרכים להגיע אליהן. את מקדמת וממקסמת את עצמך מקצועית / ניהולית / אישית ברמה קוגניטיבית, התנהגותית, רגשית לפי בחירתך ושיקולים נוספים בחייך. את מגדילה את המודעות והבהירות שלך לגבי נושאים, בעיות, אתגרים, קשיים, מחסומים והצלחות בדרך של למידה, חשיבה, חקירה, עשייה והתפתחות אישית.


כמה זמן זה לוקח?

פסיכולוג: מדובר בתהליך ארוך טווח שיכול להימשך שנים. יש שיטות טיפול כמו CBT שהן קצרות טווח.

יועץ/מנטור: מדובר בתהליך קצר טווח ומאוד ממוקד, שיכול גם להסתכם בשעות בודדות של מפגש אחד.

מאמן: מדובר בתהליך קצר טווח של 8-10 מפגשים ולעיתים יותר – תלוי ומשתנה בתוצאה שאיתה את רוצה לצאת מהתהליך והעבודה שלך בין המפגשים.


מה את עושה?

אני מאמנת / קואוצ'רית מנוסה ומוסמכת בדרגה מקצועית PCC ע"י הפדרציה הבינלאומית לאימון וגם בדרגה בכירה MCIL של לשכת המאמנים בישראל.

א.נשים מגיעים אלי לתהליכי אימון אישי קצרי וארוכי טווח ביחוד בתחום פיתוח קריירה כולל ליווי מתמשך או נקודתי במענה לדילמות ניהוליות ופוליטיקות ארגוניות. בנוסף, אני יועצת קריירה מנוסה עם מעל לעשרים שנות ניסיון בתפקידי ניהול בתחום הגיוס ומשאבי אנוש.

אני גם מנחה הרצאות וסדנאות בתחומי אימון ויעוץ.


יש לך מה להאיר או להעיר ? מוזמנ.ת לכתוב לי .

174 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Commentaires


bottom of page